Television Academy announces first set of winners
The winners list are from a first set of announcement by the Television Academy.
Recommended articles
The announcement cuts across inputs in animation, variety, reality and documentary programming.
See the full list of winners below:
Outstanding Host for a Reality/Reality-Competition Program: RuPaul Charles, RuPaul’s Drag Race (VH1)
Outstanding Special Class Program: 70th Annual Tony Awards (CBS)
Outstanding Choreography: TIE — Mandy Moore, Dancing With the Stars (ABC), and Travis Wall, So You Think You Can Dance (Fox)
Outstanding Structured Reality Program: Shark Tank (ABC)
Outstanding Unstructured Reality Program: United Shades of America With W. Kamau Bell (CNN)
Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program: Life Below Zero (National Geographic)
Outstanding Writing for a Nonfiction Program: Ava DuVernay and Spencer Averick, 13th (Netflix)
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Program (Single or Multi Camera): The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years (Hulu)
Outstanding Documentary or Nonfiction Special: 13th (Netflix)
Outstanding Character Voiceover Performance: Seth MacFarlane, Family Guy(Fox)
Outstanding Documentary or Nonfiction Series: Planet Earth II (BBC America)
Outstanding Music Direction: Taking the Stage: African American Music and Stories That Changed America (ABC)
Outstanding Creative Achievement in Interactive Media Within an Unscripted Program: The Oscars (ABC)
Outstanding Interactive Program: Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program: O.J.: Made in America(ESPN)
Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program: Planet Earth II (BBC America)
Outstanding Directing for a Nonfiction Program: O.J.: Made in America (ESPN)
Outstanding Short Form Animated Program: Adventure Time (Cartoon Network)
Outstanding Animated Program: Bob’s Burgers (Fox)
Governor’s Award: ITVS
Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic): Saturday Night Live (NBC)
Outstanding Production Design for a Variety, Nonfiction Event or Award Special: Hairspray Live! (NBC)
Outstanding Sound Editing for a Nonfiction Program (Single or Multi Camera): The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years (Hulu)
Outstanding Original Music and Lyrics: 13th, “Letter to the Free,” performed by Common (Netflix)
Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series: Viceland at the Women’s March (Viceland)
Outstanding Informational Series or Special: Leah Remini: Scientology and the Aftermath (A&E)
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie or Special: Hairspray Live! (NBC)
Outstanding Narrator: Meryl Streep, Five Came Back
Outstanding Production Design for a Variety, Nonfiction, Reality, or Reality Competition Series: Saturday Night Live
Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special: Hairspray Live!(NBC)
Outstanding Cinematography for a Reality Program: Bruce Ready, Born This Way (A&E)
Outstanding Picture Editing for a Structured or Competition Reality Program: RuPaul’s Drag Race (VH1)
Outstanding Costumes For Variety, Nonfiction Or Reality Programming: Zaldy Goco and Perry Meek, RuPaul’s Drag Race (VH1)
Outstanding Casting for a Reality Program: Sasha Alpert and Megan Sleeper, Born This Way (A&E)
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special: Super Bowl LI Halftime Show Starring Lady Gaga (Fox)
Outstanding Directing for a Variety Special: Glenn Weiss, The Oscars (ABC)
Outstanding Variety Special: Carpool Karaoke Primetime Special 2017 (CBS)
Outstanding Writing for a Variety Special: Full Frontal With Samantha Bee Presents Not The White House Correspondents’ Dinner (TBS)
Exceptional Merit in Documentary Filmmaking: LA 92 (National Geographic)
JOIN OUR PULSE COMMUNITY!
Eyewitness? Submit your stories now via social or:
Email: eyewitness@pulse.ng